Faktoring to popularna usługa finansowa, dzięki którym znacząco może poprawić się kondycja finansowa przedsiębiorstw. Na czym dokładnie polega faktoring i jakie korzyści przynosi? Na to pytanie szczegółowo odpowiadamy w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.
Jak faktoring pomaga firmom w rozwoju?
Czym jest faktoring?
Faktoring, a w zasadzie faktoring wierzytelnościowy, to wyspecjalizowana usługa pozwalająca na sprzedawanie przedsiębiorcom wystawionych faktur w zamian za gotówkę. Na faktoring stawiają ci przedsiębiorcy, którzy przez dłuższy czas nie otrzymali środków z tytułu wystawionych przez siebie faktur. W zdecydowanej większości przypadków wynika to oczywiście z tego, iż termin spłaty należności jest bardzo długi i wynosi np. 60 lub nawet 90 dni, co stanowi ogromne utrudnienie. Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje faktoringu: pełny, niepełny oraz mieszany.
Działanie faktoringu w praktyce
Tak długi czas "zamrożenia" środków sprawia, że niektóre przedsiębiorstwa mogą mieć trudności z opłacaniem wszystkich bieżących należności. Na szczęście, rozwiązaniem jest właśnie faktoring. Aby skorzystać z takiej usługi, należy zgłosić się do profesjonalnej instytucji nazywanej faktorem. Faktor ma za zadanie wykupić od faktoranta, czyli przedsiębiorcy korzystającego z faktoringu jego należności, a następnie przekazuje mu określoną kwotę pieniędzy. Co ważne, wypłata następuje zazwyczaj bardzo szybko, nawet w ciągu kilku godzin, maksymalnie w kilka dni.
W jaki sposób faktoring pomaga firmom w rozwoju?
Jak faktoring przyczynia się do usprawnienia rozwoju korzystających z tej usługi przedsiębiorstw? Wynika to oczywiście z tego, iż poprzez faktoring można otrzymać w krótkim czasie środki finansowe, co pozwala na przywrócenie lub poprawę płynności finansowej. Faktoring umożliwia otrzymanie gotówki z faktur bez konieczności długiego oczekiwania na to, aż ureguluje je kontrahent. To powoduje, że przedsiębiorstwo może łatwo i efektywnie realizować swoje bieżące zobowiązania finansowe - opłacać wynagrodzenia pracowników, płacić za dostawy materiałów czy przeznaczać środki na inwestycje i rozwój.
Poprawa zdolności kredytowej
Dodatkowo warto nadmienić, że poprzez faktoring poprawia się zdolność kredytowa korzystających z tej usługi przedsiębiorstw. Zwiększenie płynności finansowej sprawia, że dany przedsiębiorca może łatwiej otrzymać kredyt firmowy bądź inne formy finansowania. To pozwala firmom na efektywniejsze ubieganie się o środki na inwestycje w rozwój biznesu, np. poprzez zakup sprzętu czy zwiększenie zatrudnienia.
Firmy, które w ramach faktoringu otrzymają finansowania, mają też większe możliwości na wykorzystywanie pojawiających się okazji biznesowych oraz mogą efektywniej reagować na zmieniające się warunki rynkowe. Wszystko to skutkuje poprawą wydajności i konkurencyjności takiego podmiotu gospodarczego. Więcej informacji na temat działania faktoringu oraz korzyści, które wiążą się z korzystaniem z tej usługi, można przeczytać na https://pragmago.pl/porada/faktoring/.
Komentowane artykuły
- Z Ełku do Giżycka przyjechał pierwszy pociąg (2)
- Prezydent Warszawy milczy, mieszkańcy protestują – gdzie są krzyże? (1)
- Gmina Lubawa: rok 2024 w liczbach. Urodzenia, śluby, zgony, najczęściej nadawane imiona (0)
- Planowane przerwy w dostawie prądu w powiecie nowomiejskim (0)
- Dyżury aptek w Szczytnie (0)
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Dodaj komentarz Odśwież
Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez![FB](/i/icons/fb.png)