Słodkie paczki pomysłem na biznes

2016-03-17 08:41:25 (ost. akt: 2016-03-17 08:53:50)
Autorzy zwycięskiego projektu od lewej: Zuzanna Białkowska, Zuzanna Mazur, Szymon Aptacy, Szymon Sierocki, Bartosz Jakubowski i Michał Krosowski

Autorzy zwycięskiego projektu od lewej: Zuzanna Białkowska, Zuzanna Mazur, Szymon Aptacy, Szymon Sierocki, Bartosz Jakubowski i Michał Krosowski

Autor zdjęcia: Michał Krawiel

Podziel się:

Dom strachów i ekologiczna myjnia, takie m.in. pomysły na swój pierwszy biznes mają uczniowie olsztyńskich szkół ponadgimnazjalnych. We wtorek zakończył się projekt „Szkoła Młodych Przedsiębiorców” współorganizowany przez „Gazetę Olsztyńską”.

Prezentacja najlepszych biznesplanów zakończyła trwający od 2014 roku projekt „Szkoła Młodych Przedsiębiorców”, czyli wspólnej inicjatywy Warmińsko-Mazurskiego Związku Pracodawców Prywatnych, Izby Skarbowej w Olsztynie oraz „Gazety Olsztyńskiej”. Kierowany był do nauczycieli podstaw przedsiębiorczości i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Olsztyna.
Trwające ponad rok przedsięwzięcie rozpoczęło się szkoleniami dla pedagogów. To ich zaangażowanie i praca po godzinach zaraziły młodzież pasją do przedsiębiorczości.

— Od września 2014 roku trwały w szkołach warsztaty, podczas których uczniowie mogli spotkać się z przedsiębiorcami, pracownikami Izby Skarbowej. Poznali formalną stronę zakładania własnej firmy — mówi Karolina Raźniewska, dyrektor biura w WMZPP. Spośród wszystkich klas, które brały udział w projekcie, wybrano siedem najlepszych pomysłów na firmę. Podczas spotkania we wtorek 15 marca w siedzibie WMZPP jury wybrało najlepszy biznesplan stworzony przez licealistów. Pomysły na pierwszy biznes były przeróżne — od domu strachów po przygotowywanie kanapek dla uczniów. — Poziom biznesplanów był dobry. Wszystkie projekty nadawały się do realizacji, jednak trudno wyrokować o ich sukcesie finansowym — tak podsumował pomysły młodzieży Mirosław Hiszpański, prezes WMZPP.

Jury jednogłośnie zdecydowało o przyznaniu nagrody — w formie wycieczki dla całej klasy — reprezentantom II LO w Olsztynie. Zuzanna Białkowska, Zuzanna Mazur, Szymon Aptacy, Szymon Sierocki, Bartosz Jakubowski i Michał Krosowski przygotowali koncepcję i biznesplan firmy zajmującej się wysyłką paczek ze słodyczami z całego świata. Siła ich pomysłu tkwi w niespodziance. Zamawiający nie wiedziałby, z jakiego kraju produkty trafiłyby do paczki. — Bardzo podobało mi się losowe wysyłanie produktów — podkreśla Bartosz Orliński z Grupy WM, wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”, który oceniał konkursowe prace.

— To zorganizowana i zaangażowana grupa, która bardzo chciała osiągnąć sukces — mówi opiekunka grupy Elżbieta Wiśniewska. Licealiści nie ukrywali zadowolenia. Koncept własnej formy powstał z połączenia dwóch pomysłów. — Ja wymyśliłam sprzedaż słodyczy z różnych krajów, ale dotyczył on dystrybucji przez internet. Zuzia wpadła na pomysł przygotowywania paczek — opowiada Zuzanna Mazur. Nagrody zdobyte, ale co dalej z pomysłem na „Paczki ze świata”? — Jeżeli ten pomysł został doceniony, to chyba nie jest zły i warto będzie go kiedyś zrealizować — mówi Zuzanna Białkowska z II LO w Olsztynie.

Michał Krawiel

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ona #1955939 | 178.43.*.* 17 mar 2016 13:48

  Jest już taka firma która wysyła słodycze i to nie jedna. Chociażby sweed.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Bart #1955937 | 212.160.*.* 17 mar 2016 13:45

  Świetny zespół i bardzo dobry pomysł na biznes. Powodzenia w realizacji. Brawa dla organizatorów za całą akcję! :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Rafał #1955669 | 79.190.*.* 17 mar 2016 09:37

  Fajne pomysły i BRAWO dla młodzieży. Oby takich młodych ludzi było jak najwięcej!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz