Po transakcji zawsze zachowaj paragon

2016-05-18 10:21:38 (ost. akt: 2016-05-18 10:39:16)
Pamiętaj, żeby podczas zakupów zawsze zachowywać paragon. Przyda ci się przy ewentualnej reklamacji

Pamiętaj, żeby podczas zakupów zawsze zachowywać paragon. Przyda ci się przy ewentualnej reklamacji

Autor zdjęcia: pixabay.com

Podziel się:

Wszędzie tam, gdzie są sprzedawane i nabywane towary czy usługi na rzecz konsumentów, powinna znajdować się kasa fiskalna. A ta służy, jak wiadomo, do rejestracji wszelkich transakcji dokonywanych w danym miejscu. Dowodem zakupu usługi czy produktu jest paragon.

Z obowiązku posiadania kasy rejestrującej, czyli fiskalnej, i wydawania paragonów są zwolnieni m.in. sprzedawcy, u których obroty ze sprzedaży na rzecz konsumentów nie przekraczają 40 tys. zł. Jednak niektórzy sprzedawcy muszą to robić, niezależnie od wysokości osiąganego obrotu.

I tak paragon powinniśmy zawsze dostać od:
- taksówkarzy,
- mechaników w warsztatach samochodowych w związku z wykonaniem naprawy pojazdów i opon oraz wymiany opon,
- diagnostów za wykonanie badań i przeglądów technicznych pojazdów,
- lekarzy i dentystów,
- prawników (z wyjątkiem notariuszy),
- doradców podatkowych,
- fryzjerów, kosmetyczek, kosmetologów,
- w placówkach gastronomicznych (stacjonarnych i świadczących usługi cateringowe).

Obligatoryjnej rejestracji podlega także sprzedaż niektórych grup towarów, np. alkoholu i papierosów. Po zakończeniu dnia sprzedaży użytkownik kasy rejestrującej ma obowiązek wykonać raport fiskalny dobowy, który zapisuje w pamięci urządzenia kwotę dziennego utargu bez możliwości jej późniejszej zmiany.

Łatwiejsza reklamacja

Po zarejestrowaniu sprzedaży w kasie rejestrującej powinniśmy otrzymać paragon, niezależnie od tego, czy wyraziliśmy taką chęć czy nie. Wielu nabywców niesłusznie lekceważy ten dokument, a jest on przecież dowodem sprzedaży towaru. Posiadając go, ułatwiamy sobie drogę ewentualnej reklamacji nabytego produktu czy usługi, choć jego brak jej nie wyklucza. Paragon nie tylko potwierdza zawarcie transakcji, ale także jednoznacznie opisuje, jaki towar czy usługa została sprzedana oraz za jaką kwotę.

Co znajdziemy na paragonie?

Według Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 roku w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania, prawidłowy paragon musi zawierać:
- imię i nazwisko lub nazwę podatnika, adres punktu sprzedaży, a dla sprzedaży prowadzonej w miejscach niestałych - adres siedziby podatnika,
- numer identyfikacji podatkowej podatnika (NIP),
- numer kolejny wydruku,
- datę i czas (godzinę i minutę) sprzedaży,
- nazwę towaru lub usługi,
- cenę jednostkową towaru lub usługi,
- ilość i wartość sprzedaży,
- wartość sprzedaży i kwoty podatku według poszczególnych stawek,
- wartość sprzedaży zwolnionej z podatku,
- łączną kwotę podatku,
- łączną kwotę należności,
- kolejny numer paragonu fiskalnego,
- kolejny numer kasy i oznaczenie kasjera - przy więcej niż jednym stanowisku kasowym,
- logo fiskalne zgodne z załącznikiem nr 2 do rozporządzenia oraz numer unikatowy pamięci fiskalnej kasy.

Odpowiedzialność karna

Sprzedawca, który przeprowadza sprzedaż, nie rejestrując jej w kasie, ani nie wydając paragonu nabywcy (a ma taki obowiązek), podlega odpowiedzialności karnej skarbowej. Grozi mu kara grzywny za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Nieudokumentowanie sprzedaży towaru lub usługi paragonem lub wystawienie paragonu na kwotę niższą niż faktycznie została zapłacona to nie tylko oszustwo podatkowe, ale też nieuczciwość wobec klienta. Jeśli zatem na paragonie będzie kwota niższa niż zapłaciliśmy, w przypadku reklamacji ewentualny zwrot pieniędzy otrzymamy w tej zaniżonej wysokości z paragonu.

Loteria paragonowa

Aby uświadomić konsumentom ważność paragonów i zachęcić do ich zachowywania, Ministerstwo Finansów zorganizowało długofalową akcję pod tytułem Narodowa Loteria Paragonowa. Jak czytamy na oficjalnej stronie akcji, organizatorzy chcą dzięki niej „uświadomić Polakom, jak dużą rolę pełnią w uczciwym obrocie gospodarczym. I pokazać, że branie paragonu to wspieranie uczciwych przedsiębiorców i uczciwej konkurencji między nimi”. Akcja polega na zbieraniu przez pełnoletnich konsumentów paragonów fiskalnych na zakupy za minimum 10 zł – należy je zarejestrować na stronie www.loteriaparagonowa.gov.pl. Paragon trzeba zarejestrować w miesiącu dokonania zakupu. W każdym miesiącu odbywają się dwa losowania nagród, które mogą wygrać uczestnicy loterii. Paragony można rejestrować do 30 września 2016 roku.

jm

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kys #1995154 | 94.254.*.* 18 maj 2016 11:20

    I po co mamić ludzi jakąś loterią, skoro w lutym gazety donosiły "Znajoma wiceminister finansów w rządzie PO-PSL, która była odpowiedzialna za przygotowanie loterii paragonowej, wygrała w niej opla"

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)