Strefa rośnie jak nigdy, więc będzie praca

2017-07-13 10:10:00 (ost. akt: 2017-07-13 10:39:58)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna pęcznieje jak na drożdżach. W pierwszym półroczu spółka wydala 18 zezwoleń, a teraz do strefy zostały włączone nowe grunty, na których powstaną kolejne inwestycje. Efektem będzie prawie 1,4 tys. nowych miejsc pracy w regionie.

Takie informacje muszą cieszyć. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna staję się lokomotywą gospodarcza regionu, tak jak to miałoby być, kiedy przed 20. laty powstawała strefa. Przybywa nowych firm, które chcą inwestować na terenach strefy, a ta sama powiększa się o atrakcyjne grunty.
Grzegorz Smoliński, prezes WMSSE ma powody do zadowolenia. Tak udanego półrocza, strefa nie miała w swojej historii. Spółka wydała w pierwszych sześciu miesiącach tego roku aż 18 zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej. Co ważne przedsiębiorcy zadeklarowali nakłady w wysokości minimum prawie 1,4 mld zł i utworzenie co najmniej 1043 nowych miejsc pracy. To ogromny sukces, bo pod względem deklarowanych nakładów inwestycjnych, nowych miejsc pracy oraz liczby zezwoleń WMSSE znalazła się wśród trzech najlepszych stref w Polsce.

— W każde z tych trzech kategorii znaleźliśmy się na przysłowiowym pudle — podkreśla prezes Smoliński. —Rośnie zainteresowanie inwestorów naszym regionem.

Każde zezwolenie to nowa inwestycja, nowe miejsca pracy. Wprawdzie bezrobocie na Warmii i Mazurach spada i to mocno, bo na koniec czerwca tego roku wyniosło 12,1 proc. to nadal jest najwyższe w kraju (7, 2 proc.). Dlatego nowe inwestycje są więc ogromną szansą dla wielu bezrobotnych na znalezienie pracy.


1. Trzysta osób ma znaleźć pracę w zakładzie przetwórstwa drewna, który powstanie w Biskupcu na terenach włączonych do strefy. Spółka Horizont Project Development deklaruje nakłady inwestycyjne w wysokości co najmniej 789 mln zł. A w nowej fabryce parcę ma znależć 300 osób. To na początku, bo mówi się, wartość inwestycji może być dużo wyższa, sięgnąć aż 1,4 mld zł, co może dać nawet tysiąc miejsc pracy. Fabryka ma być gotowa do 2021 roku.

2. W Olsztynie na terenach włączonych do strefy spółka Indykpol chce zainwestować 105 mln zł w rozbudowę zakładu. To da 105 nowych miejsc pracy. Przewidywany termin zakończenia inwestycji to koniec grudnia 2018 roku.

3. W Bartoszycach spółka Get Fresh Cosmetics, która produkuje kosmetyki oraz świece, chce rozbudować zakład. Wyda na to 0,5 mln zł, a dzięki modernizacji prace ma tu znaleźć 49 osób.

4. Spółka Eljako-Al w Nidzicy zajmująca się produkcją okien, drzwi i fasad z aluminium chce wdrożyć do produkcji niestosowane do tej pory na rynku rozwiązania w zakresie profili aluminiowych. Inwestycja będzie kosztować 10 mln zł i dzięki temu pracę znajdzie 10 osób.

5. Także w Nidzicy spółka Alto chce wprowadzić na rynek innowacyjne produkty opakowaniowych służących do monitorowania jakości i bezpieczeństwa żywności. Projekt zakłada poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 21, 3 mln zł i zatrudnienie minimum 20 nowych pracowników.

6.W Olsztynie spółka Koopress chce zbudować nowy zakład poligraficzny zajmującego się produkcją opakowań i wyrobów z papieru, kartonu, tektury, folii i tworzyw sztucznych. Koopress zainwestuje co najmniej 34,8 mln zł i utworzy minimum 20 nowych miejsc pracy.

7. Spółka Tymbark planuje rozbudować park maszynowy w swoim zakładzie przetwórstwa owoców i warzyw w Olsztynku. Wartość inwestycji to co najmniej 70 mln zł. Co da też 10 nowych miejsc pracy.

8. Swoje moce produkcyjne chce też zwiększyć producent mebli Warmińsko-Mazurski Klaster Meblowy w Iławie. Spółka na modernizację wyda 4 mln zł, co przełoży się na 175 nowych miejsc pracy.


9. W Nidzicy spółka Isoroc Polska SA, która produkuje materiały izolacyjne z wełny mineralnej, chce zainstalować w nową linię produkcyjną. Będzie to kosztować 81 mln zł i da 80 nowych miejsc pracy.


10. Dużą inwestycję, wartą co najmniej 110 mln zł, deklaruje na terenach strefy Sklejka-Pisz Paged SA. Rozbudowa zakładu ma przynieść 35 nowych miejsc pracy.


11. Natomiast w 
 Zalewie Zakład Drobiarski Lech Drób chce się rozbudować i wyposażyć zakład w nowe linie technologiczne. Dzięki tej inwestycji wartej 21 mln zł pracę ma znaleźć 140 osób.


— I te inwestycje już ruszają — mówi prezes Smoliński.
30 czerwca ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie zmian granic WMSSE. Ze strefy wyłączono 72 ha i włączono 46 ha innych gruntów publicznych i prywatnych. A to oznacza kolejne cztery duże inwestycje.

12. W Elblągu Wójcik fabryka Mebli kosztem 50 mln zł chce rozbudować zakład i potem zatrudni 120 nowych pracowników.

13. W Olecku spółka Silvan zajmująca się produkcją wyrobów z drewna tez chce rozbudować zakład. Wyda na to 16,3 mln zł co da 105 nowych miejsc pracy.

14. W Działdowie spółka Heinz Glas Działdowo unowocześni zakład. Wyda na to 87 mln z i dzięki temu stworzy 50 nowych miejsc pracy.

15. W Iławie powstanie Centrum Logistyczne, które wybuduje spółka Szynaka Meble. Koszt inwestycji to 22,2 mln zł a pracę w centrum pracę znajdzie 30 osób.


WMSSE powstała w 1997 roku i pierwotnie obejmowała tylko 335 ha zlokalizowanych w trzech podstrefach — Bartoszyce, Dobre Miasto i Szczytno. Obecnie strefa liczy 1364,7 ha. Na terenie strefy obecnie działa 97 firm, a wartość nakładów inwestycyjnych przekroczyła 6 mld zł. Dzięki temu powstało 10871 nowych miejsc pracy, a prawie 12 tys. zostało utrzymanych.
Przedsiębiorcy, którzy działają na terenie WMSSE, mają prawo do pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. W przypadku małych firm ta pomoc wynosi do 70 proc., średnich — 60 proc., a dużych — 50 proc. poniesionych nakładów. I trzeba zaznaczyć, że ta pomoc publiczna na Warmii i Mazurach jest najwyższa w kraju.

Andrzej MielnickiKomentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Polecam #2633943 | 37.190.*.* 29 lis 2018 15:08

    Pracownicy z Ukrainy www.ukraina-pracownicy.pl

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. www #2286102 | 217.99.*.* 14 lip 2017 07:56

    A w Szczytnie po uruchomieniu strefy wybudowano kilka zakładów i nic się nie dzieje. Tereny do inwestycji są, a chętnych nie ma ? A może problem jest gdzieś indziej. Może to władze szwankują ?

    ! - + odpowiedz na ten komentarz