Rząd dalej uszczelnia system podatkowy

2017-10-11 11:10:00 (ost. akt: 2017-10-11 11:29:01)

Podziel się:

Autor zdjęcia: IAS

PRAWO\\\Od nowego roku mikroprzedsiębiorcy będą musieli przesyłać do urzędu skarbowego specjalny plik zawierającego ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. O tym rozmawiamy z Iwoną Smolińską, dyrektorem Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

— Mikroprzedsiębiorców od nowego roku czekają spore zmiany?
— Od 1 stycznia 2018 roku ostatnia, ale zarazem największa grupa przedsiębiorców – mikroprzedsiębiorcy, objęta zostanie obowiązkiem przesyłania do urzędu skarbowego pliku JPK zawierającego ewidencję zakupu i sprzedaży VAT. Jednolity Plik Kontrolny, bo tak brzmi pełna nazwa, mikroprzedsiębiorca będzie musiał przekazywać miesięcznie, do 25. dnia miesiąca za miesiąc poprzedni. Obecnie JPK przesyłają już duże, średnie i małe przedsiębiorstwa.
— W świetle prawa kto jest mikroprzedsiębiorcą?
— Mówiąc najprościej mikroprzedsiębiorca to firma zatrudniająca do 10 osób i osiągająca obrót roczny do 2 mln euro.
— Czym jest ten tajemniczy JPK_VAT?
— JPK to nic innego niż zestawienie informacji o zakupach i sprzedaży, które wynika z ewidencji VAT za dany okres. Dane są pobierane bezpośrednio z systemów finansowo-księgowych przedsiębiorstwa i przesyłane wyłącznie w wersji elektronicznej do 25. dnia miesiąca.
— Jak złożyć JPK_VAT?
— Ministerstwo Finansów udostępniło bezpłatną Aplikację Klient JPK, która ułatwia podatnikom generowanie i wysyłanie plików. Aby potwierdzić tożsamość przedsiębiorca powinien skorzystać z profilu zaufanego e-PUAP lub certyfikowanego podpisu kwalifikowanego. Warto wspomnieć, że już teraz można testować elektroniczne składanie JPK_VAT. Mikroprzedsiębiorca, który do końca roku skorzysta z tej możliwości, będzie mógł liczyć na szybszy zwrot podatku VAT.
— Czy są inne korzyści dla przedsiębiorców z wprowadzenia obowiązku JPK?
— Jedną z korzyści jest eliminacja nieuczciwych kontrahentów, a co za tym idzie zapewnienie uczciwym przedsiębiorcom równych warunków na rynku. Zależy nam na wyrównaniu szans, żeby uczciwi przedsiębiorcy byli konkurencyjni na rynku. Dzięki JPK_VAT urząd skarbowy będzie posiadał dane na temat transakcji przedsiębiorców, co da możliwość analizy i skupienia się na nieuczciwych podatnikach, dzięki czemu ci uczciwi będą mogli skoncentrować się na prowadzeniu swojej działalności. Należy podkreślić, że przedsiębiorca będzie miał możliwość skorygowania bez konsekwencji błędów po otrzymaniu z urzędu skarbowego powiadomienia o stwierdzonych nieprawidłowościach.
— Czy wprowadzenie tego obowiązku przełoży się na wpływy budżetowe?
— To kolejne działanie uszczelniające, zwiększające wpływy z podatków. Analizując dotychczasowe rozwiązania uszczelniające system podatkowy widzimy, że przynoszą one efekty, dzięki czemu sytuacja finansowa naszego kraju jest coraz lepsza.
— Czy wypełnianie plików jest łatwe?
— Chcemy maksymalnie ułatwić wypełnianie plików, dlatego Ministerstwo Finansów przygotowało pomocne strony informacyjne oraz aplikacje. Na Portalu Podatkowym MF, www.jpk.mf.gov.pl dostępne są bezpłatne i bezpieczne narzędzia do utworzenia i wysłania JPK_VAT. Ponadto podatnicy dowiedzą się – krok po kroku – jak przygotować, podpisać i przesłać gotowe pliki do administracji skarbowej. Także w naszym województwie rozpoczęliśmy kampanię informacyjną dotyczącą Jednolitego Pliku Kontrolnego. W grudniu br. urzędy skarbowe naszego województwa przeprowadzą cykl szkoleń dla mikroprzedsiębiorców.
am


Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB