Manipulacja, czyli 777 sposobów wpływania na innych ludzi

2017-10-15 12:00:00 (ost. akt: 2019-07-05 23:18:11)

Podziel się:

Czytam, bo lubię\\\To nie jest książki do poduszki ani do przekartkowania między telewizorem i smartfonem. Jest w niej za dużo do czytania i zrozumienia.

Niektórzy twierdzą, że tym, co robimy w swoim życiu najczęściej to manipulowanie innymi. Robimy to świadomie i nieświadomie. W pracy, domu, sklepie, na imprezie. Istnieje nawet coś takiego jak automanipulacja. To kiedy manipulujemy sami sobą. Słowo manipulacja w języku polskim brzydko dźwięczy. Stąd chętniej mówimy o perswazji czy wywieraniu wpływu. Jednak Marek Skała, autor książki „Manipulacja odczarowana! 777 skutecznych technik wpływu” (Onepress) odczarowuje też to słowo. Wystarczy, że przestaniemy mylić je z kłamstwem.

Zaliczyłem już sporo książek związanych z tą tematyką. Ta „czytała mi się najciężej”. To komplement, a nie zarzut. „Manipulacja” przypomina bowiem bardziej podręcznik czy nawet swoistą encyklopedię. Pewnie dlatego odłożyłem ją sobie kiedyś na półkę i sięgnąłem po nią dopiero teraz. Takie książki czyta się uważnie i długo, ale pożytek z lektury jest dużo większy.

Książka jest świetna. Polecam ją nie tylko osobom żyjącym z namawiania. Zresztą, wszyscy przecież żyjemy z namawiania innych do czegoś. Namawianie to codzienny rytuał. Dodajmy, że jest to rytuał pełen emocji, a nie logiki. O tym trzeba pamiętać. Techniki wpływu to jedno, umiejętność dopasowania się do emocjonalnej korzyści to drugie. Bo to emocje rządzą naszym mózgiem. I jeżeli chcemy kogoś przekonać, to musimy zagrać na jego emocjach. Także wtedy, kiedy zmienić coś w swoim życiu

— Jeśli chcesz coś zmienić, spowodować, by Twoje życie w jakimś obszarze stało się inne, to wkurzenie, złość czy orientacja są najlepszym ze starterów — pisze Marek Skała. — Emocja związana z tym, że ja czegoś sam nie potrafię... że inni potrafią, a ja nie, to świetny i chyba najbardziej polecany element dokonywania zmian. Praktycznie biorąc — jak się nie wściekniesz — to się nie zmienisz.

W czasie lektury „Manipulacji” można odetchnąć przy świetnych rysunkach Mleczki, Sawki i Raczkowskiego. Mnie najbardziej przypadł do gustu rysunek Mleczki, w którym pan mówi do dziennikarza: „Jestem człowiekiem głęboko wierzącym. Codziennie w modlitwie rozmawiam z Panem Bogiem i wielokrotnie przekonałem go, że to ja mam rację”.
Igor Hrywna


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Seba #2351983 | 185.14.*.* 16 paź 2017 15:21

    Wystarczy stosować te zasady http://mistrzkontaktowmiedzyludzkich.pl/ zapis

    ! - + odpowiedz na ten komentarz