Warmia i Mazury to region z potencjałem

2018-01-06 12:00:00 (ost. akt: 2018-01-04 16:44:57)

Podziel się:

Henryka Bochniarz Kongres Przyszłości

Henryka Bochniarz Kongres Przyszłości

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

REGION\\\ Mówi się, że Warmia i Mazury to region nie najzamożniejszy, choć piękny. Ze statystycznego punktu widzenia jest to oczywiście prawda. Jednak Warmia i Mazury to demograficznie jeden z najatrakcyjniejszych dla gospodarki regionów Polski.

Żyjemy w takich czasach, gdy coraz bardziej docenia się jakość życia. Warmia i Mazury to region, który nie został zniszczony przez industrializację czy przemysłowe rolnictwo. Dzięki temu jest większa szansa, że nowe technologie, jak i wykorzystanie walorów turystycznych, mogą stać się ogromnym atutem regionu nie tylko w skali Polski, ale międzynarodowej. A także szansą rozwoju dla młodych ludzi, mieszkańców regionu.

Mówi się, że Warmia i Mazury to region nie najzamożniejszy, choć piękny. Ze statystycznego punktu widzenia jest to oczywiście prawda. Mieszka tu 3,75 proc. wszystkich obywateli Polski. Ale tworzą oni jedynie 2,7 proc. polskiego PKB. Jednak Warmia i Mazury to demograficznie jeden z najatrakcyjniejszych dla gospodarki regionów. 64 proc. mieszkańców to ludność w wieku produkcyjnym (średnia krajowa to 62 proc.), a na 100 osób w wieku produkcyjnym w województwie warmińsko-mazurskim przypada 57 osób w wieku nieprodukcyjnym (znów 3 osoby lepiej niż średnia w kraju). Oznacza to, że przedsiębiorcy spokojnie mogą spoglądać na region jako miejsce dla otwarcia tu np. fabryki. Pracowników nie powinno zabraknąć, choć będzie to wymagało lepszej współpracy biznesu z instytucjami edukacyjnymi.

W latach 2014-2020 województwo warmińsko-mazurskie ma do wykorzystania w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) 1,72 mld euro. Stanowi to ponad 5,5% wszystkich środków europejskich przekazanych regionom. To ogromny potencjał, który trzeba wykorzystać. Mam nadzieję, że tutejsi przedsiębiorcy będą potrafili to zrobić.

Obecnie wiele europejskich państw boryka się z problemem demografii. Demografia osłabia najbardziej rozwinięte gospodarki. Społeczeństwa się starzeją. Jeszcze kilkanaście lat i na jednego pracującego w Europie będzie przypadał jeden emeryt. Dzisiaj w Europie na 100 osób w wieku produkcyjnym przypada 27 osób w wieku 65+. Na tle światowych trendów region Warmii i Mazur wygląda dobrze, choć i tutaj będą coraz większe bariery rozwoju.
Przedsiębiorcy na Warmii i Mazurach powinni bacznie obserwować, co się wokół nich dzieje. Nasza gospodarka, podobnie jak światowa, zmierza w kierunku cyfryzacji i robotyzacji. Oznacza to, że prowadząc działalność przedsiębiorcy powinni pamiętać o stronie internetowej, obsługiwać klientów przez Internet z wykorzystaniem poczty elektronicznej, wystawiać e-faktury, korzystać z mediów społecznościowych, portalu dla klientów, chmury obliczeniowej z oprogramowaniem mobilnym. Mówimy o przyszłości, ale ta przyszłość po części już nadeszła. Bez wykorzystania nowych technologii nie da się prowadzić efektywnie biznesu.

Dzisiaj nie wystarczy myśleć o własnej stronie internetowej (to minimum), korzystaniu ze specjalistycznego oprogramowania, portalu on-line dla klientów. Dzisiaj trzeba się mierzyć z tym, co daje Internet rzeczy, wirtualna rzeczywistość, rozszerzona rzeczywistość, Big data, a także coraz bardziej z możliwościami, które za chwilę może przynieść sztuczna inteligencja. Można tę wiedzę wykorzystać do otwierania małych firm, do promowania przedsiębiorczości. Warmia i Mazury to miejsce idealne do prowadzenia biznesu.

Ale Warmia i Mazury to nie tylko region, gdzie można z powodzeniem rozkręcić biznes. To też świetne miejsce do codziennego życia. To także region o ogromnych walorach przyrodniczych – niezanieczyszczony, unikatowy i piękny. Przyroda regionu sprzyja naturalnie branży turystycznej i rolniczej. O walorach przyrodniczych województwa decydują przede wszystkim duże kompleksy leśne, z Puszczą Piską na czele, jeziora, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i czyste powietrze – to w końcu Zielone Płuca Polski, chociaż zagrożenie smogiem i tutaj dotarło.

Połączenie nowych technologii z dobrą jakością życia stwarza dla Warmii i Mazur unikalne możliwości rozwoju, ale ich wykorzystanie będzie wymagało przygotowania i realizacji strategii na miarę wyzwań XXI wieku.

Henryka Bochniarz

Henryka Bochniarz : jest prezydentem Konfederacji Lewiatan. Mieszka i w Warszawie i pod Olsztynem.Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. kóba #2412655 | 83.31.*.* 8 sty 2018 12:58

    jest potencjał - da się tu jeszcze UPCHNĄĆ trochę TRAMWAJÓW

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Mar #2411364 | 83.6.*.* 6 sty 2018 16:51

    Tej Pani już dziekujemy !!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz