Urzędnicy zablokują konto

2018-05-14 09:00:00 (ost. akt: 2018-05-10 15:33:18)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Zbigniew Malinowski

Skarbówka dostaje nową broń w walce przeciw oszustom podatkowym. Ma działać w zasadzie błyskawicznie. Pytanie tylko, czy także nieomylnie. W razie pomyłki mogą ucierpieć ci uczciwi. Eksperci uspokajają, choć widzą pewne zagrożenia.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, po majówce fiskus zaczął stosować w praktyce przepisy związane z wprowadzeniem systemu teleinformatycznego do walki z oszustwami podatkowymi.
Formalnie blokada rachunków na żądanie szefa Krajowej Administracji Skarbowej jest już możliwa od 30 kwietnia. W lipcu fiskus zacznie uzyskiwać z systemu bankowego informacje o transakcjach na rachunkach bankowych.

System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR) umożliwia Krajowej Administracji Skarbowej uzyskiwanie odpowiednich danych do odpowiednio szybkiej reakcji. Co więcej, dzięki nowym przepisom podatnik może stracić dostęp do pieniędzy w banku na 72 godziny, a nawet na trzy miesiące (jeśli wysokość wyłudzenia przekroczy równowartość 10 tysięcy euro). Wystarczy, że komputer fiskusa wytypuje go jako oszusta, a urzędnik uzna, że blokada rachunku zapobiegnie wyłudzeniom skarbowym.

W największym skrócie: gdy STIR znajdzie coś podejrzanego, zasygnalizuje potencjalne oszustwo podatkowe, a wszystko zakończy się blokadą rachunku. Takie przypadki ma jeszcze szczegółowo badać analityk, ale to nie wszystkich przekonuje.

Łatwe blokowanie kont budzi obawy ekspertów podatkowych, ale dr Janusz Orłowski, który zajmuje się podatkami od 20 lat, uspokaja.

— Z pewnością już dawno opracowano instrukcję dla pracowników KAS, którzy mają w praktyce stosować unormowania o blokadzie rachunków rozliczeniowych przedsiębiorców. Wydaje się, że obecnie punkt ciężkości leży w kwestii oceny ryzyka, jakie wskażą banki i izby rozliczeniowe — tłumaczy dr Janusz Orłowski z Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

I dodaje: — Każde tzw. nietypowe działanie przedsiębiorcy (czyli np. duże wypłaty gotówki z rachunku) już może wzbudzać podejrzenia nadużyć finansowych. Uwagę zwraca i to, że koszty funkcjonowania STIR przerzucono na banki, a te będą musiały to uwzględnić w swojej działalności. W nowych unormowaniach dotyczących blokady rachunku znajdą się nawet osoby formalnie niebędące przedsiębiorcami, ale też wykonujące czynności zarobkowo. Blokada ma być stosowana wobec podmiotów wytypowanych na podstawie danych z izby rozliczeniowej, ale z pewnością KAS będzie się kierować także własnymi założeniami polityki podatkowej.

W kogo zatem uderzy nowe prawo? — dopytujemy.
— Na pewno będą skargi na postanowienia o blokadzie i jej przedłużaniu, bo na przykład jakiś przedsiębiorca wypadnie z przetargu przez zablokowane konto, a musi złożyć kaucję — odpowiada dr Orłowski, ekspert z UWM.

I podkreśla: — Szkoda oczywiście wystąpi, ale jak taka firma udowodni, że wygrałaby przetarg? Albo jak przedsiębiorca z zablokowanym kontem wypłaci wynagrodzenia pracownikom? (Choć może wystąpić o zwolnienie takich kwot wynagrodzeń spod blokady).

W tej chwili to może działać bardziej jako straszak. Pytanie, czy jest przewidziana konsekwencja dla urzędu, gdy bezzasadnie zablokuje jakieś konto? — zastanawia się.

I dodaje: — Przez pierwszy rok lub dwa sądy będą może na to pozwalały, ale miarka się przeleje i w końcu ktoś powie, że każde działanie musi być uzasadnione. Nie może być tak, że zablokują komuś konto na jakiś czas i powiedzą, że podejrzewali nadużycie.
Łatwe blokowanie kont może jednak bardzo skomplikować życie sądów administracyjnych i podatników czekających na ich rozstrzygnięcia. Wynika to z tego, że postanowienia o blokadzie podlegają zaskarżeniu, a termin na rozpatrzenie skargi to 30 dni. Ewentualna duża liczba wniosków może wygenerować ogromne kolejki i podatnicy dłużej poczekają ze zwykłymi sprawami.

Paweł Jaszczanin
p.jaszczanin@gazetaolsztynska.pl

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. uczciwy podatnik #2501099 | 213.73.*.* 14 maj 2018 09:57

    To przerażające. Wystarczy krzywo spojrzeć na urzednika albo na jakiegoś partyjnego prominenta aby niewinnej osobie zablokowac konto na wiele miesęcy co wpędzi ją w spiralę długów. Dla mnie to jest coraz bardziej chore. Kiedyś było domniemanie niewinności. Dzisiaj to niewinny musi udowadniać swoją niewinność, a dla urzedów wszyscy są potencjalnymi złodziejami. CHORE!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz