Podstrefa z rekordem

2018-05-24 14:30:00 (ost. akt: 2018-05-24 14:55:00)

Podziel się:

INWESTYCJE\\\ Kolejne dwie firmy otrzymały właśnie zezwolenia na prowadzenie działalności w nidzickiej podstrefie ekonomicznej. — Korzyści będą odczuwalne dla całego powiatu nidzickiego — podkreśla Grzegorz Smoliński, prezes W-MSSE.

Nidzicka podstrefa to jeden z najprężniej rozwijających się obszarów Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Kolejna firma otrzymała właśnie zezwolenie na prowadzenie działalności.

Spółka MK Design wybuduje w Nidzicy fabrykę produkującą meble tapicerowane. Przedsiębiorstwo planuje przeznaczyć na ten cel co najmniej 10,5 mln zł i zatrudnić minimum 49 nowych pracowników. Obiekt powstanie na działce o powierzchni ponad 1,2 ha. Inwestor planuje wybudować nową halę produkcyjną, która zostanie wyposażona w niezbędną infrastrukturę oraz maszyny. Przy fabryce znajdzie się także część socjalna i biurowa.

Zezwolenia na prowadzenie działalności w nidzickiej podstrefie posiada jedenaście przedsiębiorstw. — Podstrefa Nidzica to bez cienia wątpliwości rekordowa lokalizacja. W środę podpisaliśmy kolejną umowę, co oznacza, że wszystkie działki w podstrefie będą miały swoich właścicieli. Jestem przekonany, że przy większej liczbie gruntów ta lokalizacja nadal cieszyłaby się dużym zainteresowaniem inwestorów — stwierdza Grzegorz Smoliński, prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W najbliższym czasie ma wejść w życie ustawa o wspieraniu nowych inwestycji. Oznacza to, że przedsiębiorca będzie mógł wskazać wybrany przez siebie teren pod inwestycję gospodarczą i skorzystać z pomocy publicznej w postaci zwolnienia z podatku dochodowego.

— Nie będzie też już długotrwałej i czasochłonnej procedury włączenia nowego gruntu w granice W-MSSE. W Nidzicy są jeszcze tereny, które można dobrze wykorzystać pod kątem inwestycji. Na Warmii i Mazurach przedsiębiorcy otrzymują wyższą pomoc finansową niż w województwie mazowieckim. A Nidzica zlokalizowana jest tuż przy granicy naszego województwa — zaznacza Grzegorz Smoliński.

I dodaje, że współpraca z samorządem wygląda bardzo dobrze, a tereny inwestycyjne są uzbrojone i właściwie przygotowane. — Już niedługo przedsiębiorstwa, które otrzymały zezwolenia, rozpoczną inwestycje. Korzyści będą odczuwalne dla całego powiatu, a także dla przyszłych pokoleń. Wiąże się to także z rywalizacją na rynku płac. Mieszkańcy będą lepiej zarabiać — podkreśla prezes W-MSSE.

Przypomnijmy, że podstrefa w Nidzicy liczy ponad 41,6 ha gruntów. Bliskość Nidzicy i Mazowsza również jest istotna, bo — inwestując na terenach W-MSSE — inwestorzy mogą liczyć na najwyższą pomoc publiczną w kraju, która jest wyższa o 15 proc. Inwestorzy, którzy działają na terenie W-MSSE, mają prawo do pomocy publicznej w postaci zwolnienia z części podatku dochodowego. W przypadku małych firm ta pomoc wynosi do 70 proc. poniesionych nakładów, średnich — 60 proc., a dużych — 50 proc.

Firmy, które posiadają zezwolenia na działalność w nidzickiej podstrefie, łącznie zadeklarowały poniesienie nakładów inwestycyjnych w wysokości co najmniej 346 mln zł i zatrudnienie minimum 370 osób. Obecnie z oferty Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej może skorzystać każdy, kto na jej terenie zrealizuje nową inwestycję, utworzy nowe miejsca pracy i otrzyma zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy. Zezwolenie określa warunki, jakie inwestor musi spełnić, w szczególności są to: rodzaj działalności, która może być wykonywana w SSE, kwalifikującej się do zwolnienia z podatku, minimalną wartość nakładów inwestycyjnych, minimalną liczbę nowych miejsc pracy, a także terminy wywiązania się ze zobowiązań określonych w zezwoleniu.

Zuzanna Leszczyńska
z.leszczynska@gazetaolsztynska.pl