5 sprawdzonych sposobów na domowy budżet

2020-03-27 14:08:43 (ost. akt: 2019-03-27 14:54:48)

Podziel się:

Czyli o tym, że oszczędzanie wcale nie jest trudne — wystarczy tylko chcieć. Że często nie zdajemy sobie sprawy, jak i na czym da się zaoszczędzić — przysługując się w dodatku ratowaniu środowiska. I że przysłowie — grosz do grosza, a będzie kokosza — już dziś da się wprowadzić w życie.

1. Przemyślane zakupy spożywcze

Zacznijmy od tego, że wedle statystyk co roku każdy z nas marnuje horrendalne masy żywności…! A jeśli do śmieci idzie żywność — razem z nią trafiają tam też nasze ciężko i w pocie czoła zarobione pieniądze… Sposobów, by taki proceder zwalczać, jest przynajmniej kilka. Po pierwsze, na zakupy spożywcze zawsze idziemy z listą w ręku. Listę natomiast przygotowujemy w ten sposób, że najpierw w lodówce i spiżarni sprawdzamy, co w domu jest i da się zjeść pod jaką bądź postacią — i dzięki temu na listę trafią wyłącznie te rzeczy, których nie mamy, a których do zachowania życia i zdrowia potrzebujemy. W samym spożywczaku lub hipermarkecie pilnujemy się z kolei, by nie ulegać wszechobecnym pokusom i nie dokładać do kosza rzeczy spoza listy. Wskazana obecność bliskiego członka rodziny, na którego wysokość domowego budżetu ma bezpośredni wpływ!

2. Media, media, media…!

Myjąc zęby, zakręcamy kran w czasie pucowania. Bierzemy zdrowy i orzeźwiający prysznic — zamiast długich i osłabiających serce (i portfel!) kąpieli. Naczynia myjemy w zlewozmywaku napełnionym uprzednio wodą lub, w przypadku większych rodzin, w zmywarce. Pranie robimy dopiero wtedy, gdy drzwiczki pralki trzeba zamykać z niejaką trudnością. Twarz myjemy bez konieczności odkręcania kranu na full. W toalecie, po niektórych czynnościach starczy użycie małego przycisku. Wodę do kwiatków zbieramy z czajnikowych resztek lub pod rynną.

Telefony ładujemy do pułapu 100% i natychmiast wyłączamy ładowarkę z kontaktu, bo bardziej naładować już się go nie da. W pralkach i zmywarkach korzystamy z trybu eco. Żarówki zmieniamy na energooszczędne LED-y. Telewizor po skończonej rozrywce wyłączamy całkowicie — nie pozostawiamy go w trybie uśpienia. Wyjeżdżając na wakacje wyjmujemy z gniazdka wszystkie wtyczki, prócz tej od lodówki — taniej, a w dodatku bezpieczniej!

3. Precz z używkami!

Nie żebym zachęcała do całkowitego zerwania z dobrym, czerwonym winem — ale takie papierosy może sobie darować absolutnie każdy…! Ktokolwiek bowiem wypala paczkę dziennie — każdego miesiąca z dymem puszcza przynajmniej 5 stów! Wiecie, ile to książek? Ile baków paliwa, ile rachunków za telefon? Ile proszków do prania, bochenków chleba, rurek z kremem…? Nie wiecie? To sobie przeliczcie…!

4. Dbajmy o zdrowie

Zapobiegać jest znacznie łatwiej niż leczyć, a w kontekście oszczędzania ta stara prawda zyskuje dodatkowe znaczenie. Zapobiegać bowiem jest i łatwiej, i taniej. Dbajmy więc o zęby, starajmy się spożywać zdrowe, przygotowane w domu posiłki, unikając wszelkich ulepszaczy i innych fluorescencyjnych składników. Znacznie zdrowiej zainwestować też w rower lub zajęcia jogi 2 razy w tygodniu — niż w lekarza i leki od zbyt wysokiego cholesterolu, nadciśnienia, miażdżycy, nadwagi, serca, wątroby, nerek…

5. Telefony i samochody

Abonament za telefon stacjonarny i komórkowy — to dziś kolejne stałe pozycje w domowym budżecie. Zastanówmy się, czy stacjonarny telefon jest nam potrzebny. Czy posiadane i co miesiąc sowicie opłacane pakiety usług są nam rzeczywiście niezbędnie do życia potrzebne. Jeśli regularnie przekraczamy limity pakietów, warto zastanowić się nad wyborem czegoś większego, bo w ostatecznym rozrachunku jego koszt i tak powinien być niższy niż te dopłaty. Czasem wiele zyskamy wyłącznie zmieniając operatora — nie od dziś wiadomo, że wielu z nich dla nowych klientów przygotowuje naprawdę warte grzechu promocje.

A z samochodu często warto przesiąść się na tramwaj, autobus lub rower. Oszczędniej i ekologiczniej, a także zdrowiej — szczególnie rowerem.
Magdalena Maria Bukowiecka

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. od czasu do czasu.... #2894828 | 77.111.*.* 27 mar 2020 14:34

    coś ukraść ......i można żyć

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz