Żyć z długami, czy ogłosić upadłość konsumencką?

2021-04-17 09:45:10 (ost. akt: 2021-04-17 09:45:21) Artykuł sponsorowany

Podziel się:

Przysłowiowe bankructwo niesie ze sobą szereg konsekwencji. Zarówno negatywnych, jak i tych o pozytywnym charakterze. Konsekwencje są widoczne w aspekcie m.in. majątkowym, ustroju małżeńskiego, czy potencjalnych spadków. Warto jednak mieć świadomość tego, kiedy ogłoszenie upadłości konsumenckiej jest szczególnie korzystne, a życie z długami przestaje być jakimkolwiek problemem.

Upadłość konsumencka bez majątku
Upadłość konsumencka bez majątku generuje w zasadzie najmniej strat po stronie dłużnika. Już z chwilą ogłoszenia upadłości przez sąd majątek upadłego staje się masą upadłości. Upadły traci prawo do zarządu nad majątkiem na rzecz syndyka, którego zadaniem jest likwidacja aktywów mających większą wartość pieniężną. Do majątku zalicza się zatem m.in. nieruchomości, cenne ruchomości, a także wierzytelności przysługujące upadłemu. Brak majątku nie stanowi jednak żadnej przeszkody w ogłoszeniu upadłości i późniejszym uzyskaniu oddłużenia. Łatwo zatem sobie wyobrazić sytuację, w której dłużnik posiada zobowiązania, a nie posiada nieruchomości i innych wartościowych przedmiotów. Rozwiązaniem takiej kłopotliwej sytuacji rzeczywiście pozostaje upadłość konsumencka.

Upadły z nieruchomością
Godnym zauważania pozostaje również fakt, iż ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być również korzystne z punktu widzenia dłużnika mającego np. własne mieszkanie. Brak spłaty zobowiązań niewątpliwie będzie skutkował wszczęciem postępowań komorniczych przez wierzycieli. W ramach tego typu procedury dojdzie do zajęcia nieruchomości i sprzedaży przez komornika w ramach licytacji. Jeśli wartość nieruchomości jest niższa niż wartość zobowiązań, to dłużnik (mimo utraty nieruchomości) wciąż będzie pozostawał z długami. W przypadku upadłości konsumenckiej występują jednak istotne zalety. Po pierwsze, postępowanie upadłościowe służy m.in. oddłużeniu. Oznacza to zatem, że po zakończeniu procedury wobec upadłego dojdzie do umorzenia zobowiązań. Po drugie, jeśli syndyk spienięży nieruchomość, to upadłemu przysługuje prawo do wniesienia o środki na najem lokalu mieszkalnego na okres od roku do dwóch lat. Upadły może zatem nie ponosić żadnych kosztów najmu lokalu mieszkalnego przez kolejne kilkanaście miesięcy. Tym samym, zyska czas na odbudowę swojej sytuacji finansowej bez dodatkowych kosztów.

Komornik przed upadłością
Mnożące się postępowania egzekucyjne są zmorą zapewne dla większości dłużników. W między czasie dochodzi do licznych cesji wierzytelności co wprowadza w jeszcze większe zakłopotanie. Brak świadomości w zakresie kto jest wierzycielem i na jakie kwoty może spędzać sen z powiek. Należy zatem pamiętać, że ogłoszenie upadłości konsumenckiej blokuje wszelakie postępowania egzekucyjne. Komornicy nie mogą prowadzić żadnych działań względem dłużnika, który ogłosił upadłość konsumencką. Początkowo dochodzi do zawieszenia postępowań, a ostatecznie do ich umorzenia.
Komfort psychiczny i perspektywa oddłużenia
Wiele osób decyduje się na ogłoszenie upadłości, ponieważ ma dość natarczywych windykacji i ciągłego „kombinowania” z wykonywaniem pracy zarobkowej. Ogłaszając upadłość konsumencką należy liczyć się z tym, że postępowanie będzie trwało. Finalnie, może ono zostać zakończone m.in. poprzez automatycznie oddłużenie lub ustanowienie planu spłaty wierzycieli. Oddłużenie bez konieczności dalszych spłat może mieć miejsce, gdy upadły nie ma żadnej perspektywy zarobkowej (np. z powodu zdrowia, czy wieku). Z kolei plan spłaty wierzycieli wiąże się z płatnościami ustalonymi pod kątem kosztów utrzymania i możliwości zarobkowych upadłego. Docelowo może on trwać maksymalnie do 7 lat.

Kontakt z kancelarią:
Upadłość konsumencka Warszawa, tel: 58 380 26 56

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. William #3065099 | 89.64.*.* 18 kwi 2021 21:14

    ciekawy artykuł

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz