Biznes musi iść w parze z nauką

2014-09-19 08:27:34 (ost. akt: 2014-09-19 17:29:02)

Podziel się:

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

— Pieniądze mobilizują do pracy, również tej naukowej. Dowodem są nasi doktoranci — mówi prof. Jerzy Jaroszewski, prorektor ds. nauki UWM. Wczoraj w Starej Kotłowni najlepsi stypendyści unijnego projektu Regionalna Inwestycja w Młodych Naukowców Warmii i Mazur odebrali wyróżnienia Partner Centrum Innowacji i Transferu Technologii UWM.

Projekt mający wspierać młodych naukowców z Warmii i Mazur w ubiegłym roku realizowany był po raz czwarty. Trzy pierwsze nosiły nazwę „DrINNO”. Dwie prowadził Urząd Marszałkowski. Później Unia Europejska zmieniła zasady i pieczę nad realizacją projektu przekazała instytucjom badawczym, które prowadzą studia doktoranckie. Tak więc trzecią edycję realizował Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie. Wyzwanie prowadzenia czwartej edycji, pod hasłem „Regionalna Inwestycja w Młodych Naukowców Warmii i Mazur”, wspólnie podjęli PAN i UWM.

W sumie kilkaset stypendiów
W ostatnim projekcie przyznano 92 stypendia doktorantom z branż: biologia medyczna, budownictwo i geodezja, innowacyjne procesy i rozwiązania technologiczne, nowoczesne metody w agrotechnologii, ochrona i kształtowanie środowiska, produktów żywnościowych, zdrowie i produktywność zwierząt hodowlanych.

Aplikacje złożyło 170 osób. — W planach mieliśmy przyznanie 50 stypendiów, jednak dzięki zaangażowaniu wielu osób liczba najlepszych doktorantów z województwa została zwiększona — mówi prof. Jerzy Juśkiewicz z PAN, koordynator projektu. Dodajmy, że w ciągu czterech edycji projektu wsparciem finansowym objętych zostało 300 naukowców.
Wśród gości wczorajszego podsumowania projektu, oprócz doktorantów, znaleźli się m.in. profesorowie PAN i UWM, a także przedstawiciele firm branżowych, m.in. meblowych, spożywczych, zwierzęcych, biologicznych.

— Inwestowanie w młodych to podstawa, by rozwijać nasze region — mówił prof. Mariusz Piskuła, dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. I dodał: — Znajdujemy się w Polsce Wschodniej, a nasz potencjał gospodarczy nie jest w pełni wykorzystywany. Chcemy to zmienić, więc przymierzamy się do złożenia kolejnego projektu, który będzie kontynuował wsparcie kolejnych naszych naukowców.

Olej jabłkowy może pomóc
— Współpraca z firmami strategicznych branż województwa będzie kontynuowana, podejmiemy także działania, aby stypendia dla naukowców były wyższe. Warszawa przeznacza bowiem na ten cel dwa razy więcej pieniędzy — mówił Jerzy Siwkiewicz, dyrektor Centrum Innowacji i Transferu Technologii. Najlepsi stypendyści ostatniego projektu, a dokładnie 21 osób, odebrali także nagrody Partner Centrum Innowacji i Transferu Technologii.

Wśród wyróżnionych znalazł się m.in. Bartosz Fotschki z PAN. Zajmuje się oceną odżywczych i kardioprotekcyjnych właściwości oleju z nasion jabłka. — Kluczowym znaczeniem projektu jest ustalenie, czy olej jabłkowy może być stosowany w diecie jako czynnik ograniczający zaburzenia czynności organizmu charakterystyczne m.in. dla chorób układu krążenia — wyjaśnia doktorant.

Druga część spotkania odbywała się czterech podgrupach, które dotyczyły: żywności, meblarstwa, turystyki oraz teleinformatyki. Moderatorem panelu turystycznego był Jarosław Tokarczyk, prezes spółki Edytor, wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”. Prelegenci mówili o najnowszych trendach w sektorze turystycznym na Warmii i Mazurach.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB